Doğanyurt ilçesinde dün gece başlayan sağanak etkili oldu.

Kaymakam Ömer Faruk Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede 4 saat süren yağışın etkili olduğunu belirtti. Can kaybının yaşanmadığını ifade eden Çelik, "Hasar tespiti yapılarak bir an önce vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya başlayacağız" dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Kaya da sağanak nedeniyle ilçenin 2 mahallesinin yolunun kapandığını, menfezlerin tıkandığını kaydetti. Çok büyük iki mahallede tahribatların yaşandığını vurgulaya Kaya, şöyle konuştu:

"Aşırı yağışlar önce Namazlı Mahallesi'nde ulaşım imkanımızı kesti. Daha sonra Köprübaşı Mahallesi'nde ise içme sularımız şebeke, menfezler ve yollarda büyük hasarlar açtı. Köprübaşı Deresi'nde olabilecek bir afet için mahalle sakinleri sabaha kadar bizimle beraber canla başla mücadele etti. Allah'a şükür, can kaybımız olmadı. Her iki mahallede 200 bin lira maddi zararımız var."


 

 

Etkili kar yağışı

Kastamonu'da aralıklarla etkili olan kar yağışı nedeniyle özellikle köy yollarında ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor. Bu kapsamda İl genelinde 413 köy yolunu ulaşım sağlanamıyor.

Kastamonu İl Afet ve Acil Yardım Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, merkezde 5, Abana'da 8, Ağlı'da 13, Araç'ta 6, Azdavay'da 30, Bozkurt'ta 31, Cide'de 69, Çatalzeytin'de 40, Daday'da 6, Devrekani'de 10, Doğanyurt'ta 23, İhsangazi'de 4, İnebolu'da 75, Küre'de 31, Pınarbaşı'nda 11, Seydiler'de 5, Şenpazar'da 20, Taşköprü'de 9 ve Tosya'da 2 köy yolu olmak üzere toplam 413 köy yolu ulaşıma kapalı.

Öte yandan, Cide'de 2, Çatalzeytin'de 16, Doğanyurt'ta 13, İnebolu'da 17 ve Küre'de 4 köy olmak üzere toplam 52 köyün haberleşme hatlarında büyük oranda zarar gördü. Ayrıca Doğanyurt'ta 62 ve İnebolu'da 48 köyün enerji nakil hatlarının devrilmesi yüzünden toplam 110 köye elektrik verilemiyor.

 


 

Deniz suyu ile yolları açtı

Kastamonu’nun Doğanyurt ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezinde
oluşan buzlanmalardan dolayı araçlar yolda araçlar kalınca itfaiye ekipleri deniz suyu ile yolları açtı.


 


14 Şubat Sevgililer Günü Kutlama Mesajı

Mutlu olmanın yolu, birbirimizi sevmekten geçer. Tüm insanların birbirini sevdiği bir
dünya daha yaşanabilir ve umut dolu bir dünya olacaktır.

Huzur ve mutluluğun anahtarı olan “sevgi”nin yüreğinizden hiç eksilmemesi dileği ile
“Sevgililer Günü”nüzü kutluyor, esenlikler diliyorum.

Başkanlık Kalemi
Başkan'dan, yarıyıl kutlama mesajı...

Sevgili Öğrencilerimiz ve onları yetiştirerek büyük emek sarf eden Saygıdeğer Öğretmenlerimiz;
Büyük bir gayretle sürdürdüğünüz 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılını yarıladınız.
Şimdiden sizlere iyi tatiller diliyorum.

Öğrencilerimizin, anne- babaların heyecanla beklediği karneler evlere giderken, öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için iki haftalık bir dinlenme dönemi başlıyor.

İlk yarıdaki eksikliklerinizi başarısızlık olarak düşünmeden ve kendinizi üzmeden bu tatili ikinci döneme daha iyi hazırlanmak için değerlendirmenizi dilerim.

Tüm öğrencilerimizin gözlerinden öpüyor, öğretmenlerimize en derin saygılarımı sunuyor, iyi tatiller diliyorum. dedi.
  


Halkın sağlını korumak amacıyla, yüzme amaçlı kullanılan sahillerde deniz suyu kalitesinin izleme çalışmaları, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince, genel sağlığı kapsayan görevler kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü’nce yürütülüyor. Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği doğrultusunda, sezon öncesi alınması gereken deneme numunelerinin alımı, 01 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirildi.

Yapılan analiz sonuçlarına göre, yüzme suyu izleme noktalarında herhangi bir kirlilik tespit edilemedi. Yüzme sezonu süresince Abana Hacıveli Plajı, Abana Balıkçı Barınağı Yüzme Alanı, Bozkurt İlişi Liman Dışı Derya Plajı, Cide Nasuh Plajı, Cide Memiş Plajı, Cide Kasaba Plajı, Çatalzeytin Merkez Plajı, Çatalzeytin Ginolu Plajı, Doğanyurt Halk Plajı, İnebolu Özlüce Plajı, İnebolu Boyranaltı Plajı ve İnebolu Kadınlar Plajı olmak üzere 12 adet yüzme alanından deniz suyu kirliliğinin izlenmesi amacıyla alınan deniz suyu numunelerin analiz sonuçları temiz çıkarken,
analizlerin ise yaz boyunca devam edeceği belirtildi.