İlçemizin Orman yönünden zengin olması sebebiyle evler ahşaptan yapılmıştır.
Ancak son yıllarda Ormanların azalması gittikçe daha az zati ihtiyaç verilmesi sebebiyle,beton ve ahşap-tuğla evler yapılmaktadır.
Köylerdeki evler genellikle büyük aileyi barındıracak şekil de inşaa edilmiştir.Yeni yapılan evler ahşap olmakla birlikte plan olarak eski tip evlere benzemektedir.ilçede aşın derecede bir konut sıkıntısı yoktur.
İlçe teşkilatının kurulmasından sonra evlere olan talep artmıştır.Ev kiraları diğer yörelere göre ucuz ve normaldir.
Sosyal yaşantı açısından örf ve adetlere bağlılık devam etmektedir. Düğün,Bayram,Cenaze gibi sosyal etkinliklerde Vatandaşlar birbirlerinin sevinç,mutluluk,acı ve üzüntülerini paylaşmak için çaba sarfetmektedirler.
İlçemizde elektriksiz yerleşim birimi bulunmamaktadır, ilçe merkezinde su sıkıntısı yaz aylarında çekilmektedir.Ancak Köylerdeki yerleşim birimlerinin dağınık oluşundan,diğer hizmetler gibi su yönünden de zorlukla karşılaşmakta bu nedenle bir kısım Köylerimizin mezra yanında su sıkıntısı çekilmektedir.
İlçe merkezinde kanalizasyon şebekesi mevcuttur.Bir çok köyümüzde ise foseptik kuyularının yaptırılması için halka gerekli bilgiler verilmiştir.
Sağlık hizmetleri yönünden ise İlçemizde 1 Sağlık Ocağı bulunmaktadır. Merkez Sağlık Ocağında ;2 Doktor,3 Hemşire ,4 Ebe, 1 Hizmetli ,1 Şoför olmak üzere toplam 11 personel görev yapmaktadır. Sağlık Ocağında 1 Ducato Ambulans ,1 Land Rower Ambulans olmak üzere 2 tane hizmet aracı bulunmaktadır.
Bölgenin coğrafi yapısı nedeniyle kış aylarında bazı köylere ulaşmakta güçlük çekildiğinden koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri yeterli olmamaktadır. Hizmet binası kamu binasıdır.Sağlık Ocağına ait 4 adet lojman bulunmaktadır.
Çalışma hayatı tarıma ve ormancılığa dayanmaktadır.Halk genellikle Fındık,Ceviz ,Kestane ürünleri yetiştirmektedir.
Tahıl üretimi yok denecek kadar azdır.Herhangi bir sanayi kuruluşu bulunmamaktadır.Bu sebeple İlçemizde yoğun bir göç olgusu yaşanmaktadır.
İlçe merkezinde Samsun DLH Bölge Müdürlüğünce yaptırılan Balıkçı Barınağı mevcuttur.Karadenizli Balıkçılar teknelerine balık doldurduktan sonra Balıkçı Barınağına gelerek diğer il ve ilçelere balık sevk etmektedirler.